Історична довідка села Колодяжне
Колодяжне належить до стародавніх словянських поселень. Відомо, що це село існувало, ще в ХІІ ст., як невелике поселення. В центрі його знаходились два великі колодязі, вода з яких славилась смаковими якостями. Проїжджаючи по шляху через поселення з Києва на Варшаву купці, а пізніше козацька старшина, московські посли, чумаки, постійно зупинялися в ньому, щоб напитися з прославлених колодязів чарівної води, яка ніби приносила в усіх задумах удачу. Очевидно від цих «колодязів» і пішла назва села- Колодяжне.
У селі Колодяжне є офіційна дата народження – перша письменна згадка про нього, зокрема вперше в історичних документах воно згадується 1240 році.
Потім згадка про Колодяжне зявилась на початку ХУІ ст. В цей період воно належало шляхтичу Задворському.
В 1564 році польсько-литовський король Сігизмунд Август «за особливі заслуги» передав Ковельське староство в тім числі і Колодязне російському князю А.М.Курбському.
В 1583 році у селі проживало близько 40 чоловік населення, в тому числі 3 сімї ремісників, жителі обробляли 5 ланів землі.
В 1795 році володів селом феодал Качковський, а 1881 році один із синів Качковського продав свій маєток Петру Антоновичу Косачу (батькові Лесі Українки)
В Колодяжному провела своє дитинство і юнацьки роки славна дочка українського народу, видатна письменниця – Леся Українка (Лариса Петрівна Косач). Тут жила і мати її, відома письменниця Олена Пчілка.
В 1891 році Колодязне відвідав видатний український письменник Іван Франко з своєю сімєю.
В Колодяжне приїзджала також відома українська письменниця Ольга Кобилянська.
В селі Колодяжному 10 липня 1949 році на честь видатної поетеси Лесі Українки, землячки, відкрито літературно-меморіальний музей Лесі Українки, який є сьогодні гордістю села.
У селі діють два храми Київського і Московського патріархату.
У селі функціонує загальноствітня школа I-III ст. в якій навчається 105 учні, дитячий дошкільний заклад “Журавлик”, де виховується 77 дітей, фельдшерсько –акушерський пункт, будинок культури, а також бібліотека. У селі здійснюють фінансово-господарську діяльність СТзОВ____________, заклади громадського харчування та надання послуг населенню, зареєстровано значну кількість фізичних осіб – суб’єктів підприємницької діяльності, п’ять об’єктів торгівлі.