Перейняття досвіду у справі професійної та соціальної реабілітації дорослих з інвалідністю
Як вже повідомляли, делегація Колодяжненської громади у складі секретаря сільської ради Павла Кухти, начальниці відділу соціального захисту населення Катерини Вакулюк, начальниці відділу юридичного забезпечення Ірини Гетьман, підприємця Дмитра Давидюка з 09 по 14 вересня 2024 перебувала з робочим візитом у Республіці Польща, місті Катовіце.
Посадовці та представники бізнесу вирушили на запрошення Товариства Друзів Дітей Сілезького Регіонального Відділення в Катовіцах, в рамках співпраці з Колодяжненською громадою та Волинською обласною радою.
П’ятиденний інтенсив відбувся у рамках міжнародного проєкту «Світле майбутнє – створення терапевтичного середовища для розвитку та підтримки шкільних навичок, професійної та соціальної реабілітації дорослих з інвалідністю. Проєкт реалізовують у співпраці з Сілезьким регіональним відділенням Товариства друзів дітей в Катовіце за фінансової підтримки Польсько-Американського Фонду Свободи в межах програми RITA «Зміни в регіоні», що реалізується Фондом Освіта для Демократії. Кінцева мета проєкту - реалізація в Україні заходів, спрямованих на покращення життя, психічного та фізичного здоров'я, змістовного дозвілля дорослих людей з інвалідністю, а також створення передумов для відкриття офіційних установ, насамперед неурядових, що опікуватимуться цією категорією осіб, пошук оптимальних джерел для їхнього фінансування.
Упродовж тижня представники волинської делегації відвідали серію семінарів, а також предметно знайомилися з діяльністю польських центрів, установ і організацій, функціонування яких пов'язане з проблемами дорослих людей з інвалідністю. Зокрема, у державному Фонді реабілітації неповносправних осіб Сілезького відділення в м. Катовіце вивчали різноманітні адаптивні програми для осіб з обмеженими можливостями, правила та джерела фінансування; у Центрі професійної активізації у м. Забже - зразки професійної реабілітації; у громадському Домі самодопомоги у м. Кшепіце - різні форми догляду за неповносправними; в ерготерапевтичних майстернях міст Свєнтохловіце і Хутце – принципи функціонування і ведення документації; муніципалітет Клобуцка презентував свою територіальну модель соціальної допомоги, а Сілезький музей, Шахти Guido продемонстрував приклад ревіталізованих постіндустріальних територій з урахуванням їх доступності для осіб з обмеженими можливостями. Окрім того, волиняни мали можливість детально обговорити тему з представниками влади різних рівнів Сілезького воєводства.
Словом, наша делегація перейняла чимало цікавого досвіду, і варто шукати можливості, аби втілювати його у себе. Адже питання створення комфортних умов у суспільстві для людей з інвалідністю не нове для України і потребує більше уваги в тому числі і на місцевому рівні.