На сесії сільської ради…
18 липня 2024 року, під керівництвом сільського голови Віталія Кашика, відбулася чергова, 52-а сесія сільської ради, на якій було прийнято низку важливих рішень.
Традиційно розглядали питання, що стосуються земельних відносин, в тому числі – підготовки ділянок до продажу на земельних торгах, адже це можливість поповнення місцевого бюджету. У рамках змін до бюджету було спрямовано кошти на соціальний захист (матеріальні допомоги для населення) у сумі 38 492 грн, на поточний ремонт твердопаливного котла Білашівськоі гімназії - 35 900 грн, 32 940 грн - субвенція бюджету м. Ковель на стимулюючі виплати з нарахуваннями працівникам пунтків тимчасового базування з нагоди Дня медичного працівника.
Як відомо, на попередній сесії обранцями громади не були підтримані запропоновані проекти рішень «Про перепрофілювання (зміну типу) та зміну назви Черемошненської гімназії у Черемошненську початкову школу», а також аналогічний проект рішення щодо Рокитницької гімназії, які були розроблені управлінням гуманітарної сфери задля збереження закладів освіти у статусі початкових шкіл – адже, згідно з законодавством, це єдиноможливий варіант. А відтак склалася ситуація, коли державою буде прийнято рішення про припинення фінансування цих закладів, що зобов’яже до їх ліквідації. Управлінням гуманітарної сфери було здійснено аналіз мережі закладів загальної середньої освіти громади, оцінено перспективу їх розвитку і винесено на 52-е пленарне засідання проект рішення «Про внесення змін до рішення Колодяжненської сільської ради від 21 березня 2024 року №5 «Про внесення змін до плану оптимізації мережі закладів загальної середньої освіти Колодяжненської сільської ради на 2021-2027 роки». У редакції проекту, який змушений запропонувати профільне управління через попереднє рішення обранців громади - пропозиції щодо припинення функціонування Черемошненської та Рокитницької гімназій у 2025 році, Білашівської – 2026 (як вже повідомляли, з 1 вересня 2025 р. державою вирішено не фінансувати коштом освітньої субвенції заробітну плату вчителів у школах із кількістю учнів менш як 45 осіб, а з 1 вересня 2026 року – менш як 60 осіб). Але і цей проект рішення був відхилений депутатами. Його прийняття було необхідним також, аби підготуватися і працювати над забезпеченням доїзду дітей до інших закладів, працевлаштуванням педагогів тощо.
Окрім того, невиконання плану оптимізації мережі закладів освіти на місцевому рівні може спровокувати такі дії з боку центральної влади, як пониження у ступенях ліцеїв. А також позбавить можливості у 2027 році створити академічний ліцей на території громади для здобуття повної середньої освіти (10-12 клас).
Про можливі наслідки неприйняття відповідних рішень обранці громади та жителі, які завітали на дві останні сесії, були проінформовані. Також проекти попередньо розглядалися постійними комісіями сільської ради.
Нагадаємо, нині на фінансування галузі освіти витрачається майже 70 % місцевого бюджету. Рішення щодо статусу кожного закладу освіти, у рамках оптимізації, приймається з огляду на низку факторів, але, перш за все, береться до уваги перспективний план розвитку – наповнюваність класів та кількість учнів на найближчі роки, матеріально-технічна база, педагогічний потенціал, економічні показники тощо. Це європейський досвід, який впроваджується і у нашій державі.