До уваги жителів Колодяжненської сільської ради! З чого почати будувати будинок?
В Україні жодне будівництво не починається без відповідного дозволу. Право почати будівельні роботи надається замовнику або підряднику лише після повідомлення про початок будівельних робіт. Адже побудований будинок без дозволу і з порушеннями правил і норм, вважається самобудом.
«Відповідно до статті 376 Цивільного кодексу України самобудом вважається житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно:
- якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, з невідповідним цільовим призначенням;
- якщо немає відповідного документа, що дає право виконувати будівельні роботи або належно затвердженого проекту;
- будівля побудована з істотними порушеннями будівельних норм і правил.»
Крім того, є ризики. По-перше, при оформленні будови, власника може чекати штраф. По-друге, не знаючи умов і обмежень щодо забудови ділянки і своєчасно не підготувавши документи на будівництво приватного будинку, замовник може зіткнутися з проблемами при введенні будинку в експлуатацію.
Щоб уникнути порушень законодавства при новому будівництві , реконструкції житлового або садибного будинку потрібно дотримуватись наступних етапів:
Перший етап – важливою умовою для зведення будинку на ділянці є уточнення її цільового призначення. Для будівництва житлового будинку цільове призначення визначається- “для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд”. Під садовий будинок – “для індивідуального садівництва”.
Другий етап – для того, щоб отримати дозвільні документи необхідні для будівництва житлового будинку ми маємо визначити деякі параметри майбутнього житла. Серед основних параметрів – загальна площа та поверховість. Якщо Ви плануєте зведення будинку загальною площею до 300 м2, то в такому разі Вам необхідно отримати будівельний паспорт. Якщо ж площа будівлі перевищує 300 м2, процес отримання дозволу на будівництво дещо ускладнюється. Передбачає: обов’язкове отримання проекту для будівництва приватного будинку, укладання договорів авторського і технічного нагляду.
Третій етап – отримання будівельного паспорта. Варто відмітити, що все ж таки в переважній більшості замовники обирають будинки площею до 300 м2.В такому разі, їм необхідно отримати будівельний паспорт, який буде підставою для отримання дозвільних документів. Для отримання будівельного паспорту необхідно звернутися до Сектору містобудування та архітектури Колодяжненської сільської ради.
Четвертий етап – реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт. Будівельний паспорт є підставою для подання повідомлення про початок будівельних робіт. Повідомлення реєструє Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ). Результат отримання документу дозвільного характеру: є реєстрація декларації про початок виконання будівельних робіт. Отримавши дозвіл на початок будівельних робіт, можна починати будувати та підключати комунікації – світло, газ тощо.
П’ятий етап – виготовлення технічного паспортасКоли будинок збудований, потрібно виготовити технічний паспорт – проводиться технічна інвентаризація об’єкта.Для цього особі необхідно звернутися в місцеве державне чи приватне ліцензоване бюро технічної інвентаризації (БТІ).
Шостий етап – реєстрація декларації про завершення будівельних робіт. Після завершення будівництва заповнюється та подається декларація про завершення будівельних робіт, яку власник будинку подає до ДАБІ, яка перевіряє, чи заявлені вимоги у будівельному паспорті відповідають тому, що збудовано в реальності. Якщо все в нормі, тоді до ДАБІ подається декларація про готовність об’єкта до експлуатації.